Založ si blog

Matematika nás baví, pán „sociálny“ minister

Prečítala som si rozhovor s ministrom práce, uverejnený v Plus 7 dní (vydaný začiatkom júna)  s názvom Predvolebný balíček. Zaujalo ma tam niekoľko viet, ktoré budem doslova citovať:

Ján Richter: „Dôchodcovia musia byť v každom sociálnom balíčku, aj keď nie sú štatisticky najchudobnejší“.  Prečo? Lebo sú v prevažnej väčšine voličmi Smeru (to už je moja poznámka).

Redaktor: „Podľa analýzy OECD pri znížení DPH na potraviny ušetria najbohatší 203 Eur a najchudobnejší 128 Eur. Aký to má zmysel?“

Ján Richter: „Práve preto nejdeme znížiť DPH na všetky potraviny, ale len na tie základné – čerstvé mäso, sladkovodné ryby, chlieb, pečivo, mlieko, maslo“.

Táto časť rozhovoru  sa týka toho, že by bola znížená DPH na všetky potraviny. Opäť to trochu zjednodušme a dajme, že by občan v priemere ušetril  150 Eur za rok (bohatších je oveľa menej ako tých chudobných). A vychádzajme, že je nás len 4 mil. konzumentov. Dostaneme sa k číslu 600 mil. Eur. Teda zníženie DPH na všetky potraviny by vyšlo ročne na 600 mil. Eur. A to by bola suma možno všetkých troch sociálnych balíčkov, aj keď zatiaľ mi nie je jasné, koľko sa minie na prvý balíček, na druhý bolo oznámených 200 mil. Eur a tretí je zatiaľ nevyčíslený. S čím by sa potom “sociálna vláda” do volieb predvádzala?  Nebolo by žiadne odškrtávanie na tabuli a stále pripomínanie, aká je táto vláda sociálna,  ako šetrí.

Minulý týždeň už boli potraviny skresané len na čerstvé mäso, chlieb, mlieko a maslo. Teda už nie sladkovodné ryby (aj keď sa tvrdí, že ryba patrí medzi najzdravšie mäsá) ani pečivo.

Prečo? Lebo suma vyčlenená na túto časť sociálneho balíčka je nízka – opäť sa hovorilo o sume 80 mil. Eur. Upravím teda výpočet 80 mil.: 4 mil. =20 (na rok), na mesiac je to úspora 1,66 Eur. Podotýkam, že počítam len 4 mil. obyvateľov – teda optimisticky.

Teraz sa na to pozrieme z druhej strany, čo si vlastne budeme môcť kúpiť a či tá suma bude vôbec stačiť na tie štyri druhy základných potravín.

Výpočet:

Cena potraviny= cena +20% DPH,  spolu 120% ,  1,66 Eur = 10 %  (DPH) naša úspora,  1%=0,166, 110% = 18,26Eur (čiastka po znížení DPH), 120%=19,92 Eur (pred znížením DPH). Skúška: 19,92 EUR – 18,26 Eur = 1,66.

Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že za mesiac si môžeme kúpiť len tie štyri základné potraviny v sume cca 20 Eur (súčasná cena). Zmestíme sa vôbec do tejto sumy?

Takže koľko zjeme za mesiac z týchto základných potravín?

Chlieb – 4 ks (1 ks týždenne)  = 4 Eurá

Mlieko  -10 l  cca 1 Euro za 1 l = 10 Eur (1 l na 3 dni, netýka sa len toho, čo vypijeme, ale mlieko je aj v rôznych jedlách). Poznámka: vybrala som slovenské mlieko, teda Tatranské polotučné mlieko  preto, že sme stále upozorňovaní na kúpu slovenských výrobkov.

Maslo – 2 ks  (0,5 kg) = 5  Eur (vybrala som  Rajo, je to pre nás stále známa značka, aj keď už sa nevyrába u nás ale v Nemecku).

Mäso – 2 kg = 12 Eur (veľmi optimistický priemer mäsa kuracieho, bravčového a hovädzieho za 1 kg-6 Eur, myslím, že aj množstvo 2 kg je dosť nízke.

Záver je, že za mesiac minieme za tieto potraviny cca 31 Eur, t.zn. o 11 Eur viac ako nám ponúka sociálny balíček.  A to ešte nepočítame s určitým odpisom týchto potravín v obchodoch (uvedené potraviny po záruke, ktoré už nemožno predávať).  Čo s tým? Sú dve možnosti. Prvá možnosť – tvorcovia sociálnych balíčkov rátajú s tým, že väčšina konzumentov kupuje aj tak tie najlacnejšie potraviny a najmä v akcii, kedy potom i mlieko, maslo či mäso kúpime lacnejšie. Druhá možnosť – tých 80 mil. nebude stačiť a bude nám za veľkej pompéznosti opäť p. premiérom oznámené, že sumu zvýšili na 100 mil. Eur. Myslím si, že to bude tá druhá možnosť, lebo tá je populárnejšia a reálnejšia. Som sama zvedavá a budem to sledovať a možná, že sa k tejto oblasti  – zníženie DPH na vybraný druh potravín – ešte vrátime. A koľko ušetríme? Stále tých 1,66 až 2 Eurá za mesiac.

PS: Táto téma sa preberá už asi mesiac a zo strany novinárov ani médií som nepočula podobnú úvahu, že vlastne z tých 80 mil. Eur vyčlenených na tento balíček môžu byť zlacnené len tieto 4 druhy, lebo na ostatné ten balíček nestačí. Že by nemali radi matematiku?

Zoznam zlacnených potravín

01.10.2015

Naši „vyvolení“ dnes pokračujú v debate na pôde Národnej rady o znížení DPH na základné potraviny o 10%. Minister financií P.Kažimír tvrdí - „ Trafili sme naozaj základné potraviny viac »

Dva rôzne svety

13.09.2015

Pri pohľade na fotografie, uverejnené dnes v denníkoch z dvoch akcií, ktoré sa konali včera v Bratislave v ten istý čas, vidíte úplne iné svety. Pochod na SNP proti islamizácii v žiadnom prípade viac »

Robíme pre ľudí – chlieb a hry

10.09.2015

Predvolebná kampaň pre mnohé strany už je v plnom prúde, v Bratislave sa na vás zo všetkých strán pozerajú politici na reklamných pútačoch s rôznymi nápismi, pri ceste dopravným prostriedkom viac »

smog, bratislava, mesto

Smogu je veľa, posúva sa na východ

24.01.2017 07:00

Na niekoľkých miestach na Slovensku namerali v posledných dňoch zvýšenú koncentráciu prachových častíc vo vzduchu.

mráz, labute, vtáčia chrípka

Mráz vysilil labute, vtáčia chrípka využila príležitosť

24.01.2017 07:00

V Európe evidujú vyše 1 100 ohnísk vtáčej chrípky, obeťou ktorej sa stalo nielen voľne žijúce vtáctvo, ale aj obrovské kŕdle hrabavej či vodnej hydiny.

Rex Tillerson,

Zahraničný výbor Senátu USA schválil nomináciu Tillersona

24.01.2017 00:50

Zahraničný výbor amerického Senátu odsúhlasil nomináciu bývalého šéfa Exxon Mobil Rexa Tillersona na post hlavy americkej diplomacie.

trump

Trump je ochotný spolupracovať s Moskvou v boji proti IS

23.01.2017 22:01, aktualizované: 22:51

Hovorca Bieleho domu Sean Spicer vyhlásil, že administratíva nového prezidenta USA je ochotná stať sa partnerom Moskvy v boji proti tzv. Islamskému štátu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 36700x
Priemerná čítanosť článkov: 1932x

Autor blogu

Kategórie